Studenti bílinského gymnázia se ve dnech 4. – 9. června 2018 zúčastnili Mezinárodního setkání mládeže v Bílině. Po účasti v předešlých dvou letech, kdy se setkání konalo v Polsku a v Německu, se tato akce konečně přesunula do přívětivého kempu na Kyselce.

Cílem tohoto setkání bylo připomenutí hrůz druhé světové války a uctění památky jejích obětí, a zároveň navázání přátelských vztahů s lidmi z Polska, Německa a Nizozemska.

Po krátkém seznamování přivítal zahraniční výpravu starosta města Bíliny a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček při slavnostní večeři. V průběhu celého týdne výprava navštívila spoustu zajímavých míst; mezi ně patřily např. Lidice, Bohosudov, Kaštice, Duchcov, Praha a Terezín, kde studenti položili památeční věnce a vyslechli krátkou modlitbu a úryvek z dějin. Dále navštívili jinak nepřístupný zámek v Bílině a zámek v Duchcově.

Přestože byl celodenní program náročný a psychicky vyčerpávající, národní večery, kde druhá večeře v podobě typických pochutin přišla vhod, byly velmi pohodové.

Všichni účastníci by tímto chtěli poděkovat organizátorů a všem, kteří se na této akci jakkoliv podíleli, zejména pak Eddě Schaff, zástupcům města Bíliny, vedení školy a zbytku delegace. V příštím roce se mohou studenti těšit na další ročník tohoto setkání, které tentokrát proběhne v Nizozemsku.

 

Jana Rosenkranzová, Tereza Motlíková, Adéla Rudolfová